Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Interjú Vékás Jánossal, a VMDK alelnökével

Újfajta autonómiamodellek

 

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége szombaton tartotta évi értekezletét az észak-bácskai Kanizsán. Vékás János alelnököt munkatársunk arra kérte, hogy a Magyar Hírlap számára értékelje a VMDK nagy érdeklõdéssel kísért értekezletének munkáját.

 

- Véleményem szerint a közgyûlés eredményes munkát végzett - mondta Vékás János. - A megfélemlírés ellenére a küldöttek 73 százaléka megjelent, amit mi jó eredménynek tartunk. Két feladatot tûztünk magunk elé. Elõször, hogy a vezetõség távol lévõ tagjait pótoljuk, tekintve hogy továbbra is igen komoly politikai feladatok várnak ránk, és ezért a VMDK tanácsának külföldön levõ tagjait érdemeik elismerése mellett olyan tagokkal váltottuk fel, akik itthon vannak és akik úgy tudnak politizálni, hogy közben osztoznak a vajdasági magyarság sorsában. A másik feladat az autonómia szervezetének megvitatása volt.

 

A kanizsai közgyûlést rengeteg rosszindulatú híresztelés elõzte meg - fõleg a kormánypárti szerb sajtóban - hogy a VMDK úgymond ki akarja kiáltani a magyar autonómiát, hogy azután elszakítsák Észak-Bácskát Szerbiától.

 

- Teljesen értetlenül álltunk az effajta aggodalmak elõtt, ugyanis elõttünk legalábbis világos, hogy semmiféle autonómia kikiáltása nem jelent semmit, ha emögött nincs valós fizikai erõ. Láthattuk, hogy a horvátországi és boszniai szerbek mögött fegyverek álltak, és mégsem mentek sokra a különféle kikiáltozgatással, még kevésbé tudjuk elképzelni, hogy a vajdasági magyarság számára, amely mögött nem áll hadsereg, s fegyvere sincs, valamit is jelentene egy ilyen egyoldalú politikai gesztus. Nekünk elsõsorban az a feladatunk, hogy világosan megfogalmazzuk céljainkat, ahhoz kidolgozzunk egy minél érthetõbb dokumentumot, és két fronton, természetesen a szerbiai hatalmi szervekkel szemben, de ugyanakkor a nemzetközi tényezõk elõtt is megpróbáljuk érvényesíteni ezeket a célokat.

 

Miért tartották célszerûnek, hogy zárt ajtók mögött ülésezzenek?

 

- Mi azt tartjuk, hogy éppen a zárt ülések teszik lehetõvé munkánk demokratikusságát. A közösséget annyi gyanúsítgatás, annyi rosszindulat övezi, hogy feltételezem, maguk a küldöttek sem vállalkoztak volna nyílt, a kérdések minden részletét érintõ vitára, ha azt érezték volna, hogy az uszító és barátságtalan sajtó mnden belsõ vitánkat szervezetünk lejáratására használhatja fel.

 

A példátlan magyarellenes kampányra és az idõpontra, a pravoszláv húsvétra való tekintettel sokan javasolták a közgyûlés elhalasztását, a VMDK azonban ragaszkodott megtartásához. Összefügg-e ez a sietség a sebtében tetõ alá hozott szerb-montenegrói alkotmány mára tervezett kihirdetésével?

 

- Nem. Õszintén szólva nem is gondoltunk erre az egybeesésre. Néhányszor elhalastottuk a terminust, míg a szakértõ bizottság be nem fejezte munkáját. A közgyûlés alapvetõen nem függ össze az új Jugoszlávia alkotmányának meghirdetésével. Többször kifejeztük azt az állásfoglalásunkat, hogy ebben az alkotmánytervezetben nem találjuk azokat a rendelkezéseket, amelyek véleményünk szerint megnyugtatóan rendeznék a különbözõ nemzeti közösségek helyzetét ebben az új államban. Másrészt azt is elmondtuk, hogy a mi koncepciónk nem érinti ennek az országnak a területi egységét, amelyben élünk, lett légyen az Jugoszlávia, Szerbia vagy egy önálló Vajdaság, mi minden esetben továbbra is a magyar népcsoport politikai szubjektumát és autonómiáját biztosító megoldásokat követelnénk.

 

A VMDK a személyi elvû autonómiával hívta fel magára a figyelmet. Most mégis felmerültek újfajta autonómia modellek is. Mi ezek lényege és mi késztette a közösséget arra, hogy kibõvítse az autonómiák választékát?

 

- Mi továbbra is a személyi elvû autonómiát tartjuk elsõdlegesnek, úgy váljük, hogy ez az intézmény, amely egybefogja az egész vajdasági magyarságot, és lehetõvé teszi politikai akaratának kifejezését. A személyi elvû autonómia azonban nem áll ellentétben és nem is összeegyeztethetetlen az autonómiák más formáival. Háromféle autonómia létrehozását látjuk lehetségesnek a Vajdaságban: az egyik a magyar területi autonómia ott, ahol a vajdasági magyarság tömbben él. Sajnos ebbe a tömbbe csak a magyarság 56 százaléka kerülne, míg 44 százalék helyzete továbbra is rendezetlen. Viszont egy ilyen magyar területi autonómia lehetõvé tenné az intézményrendszer stabilitását. Tehát ott lennének a vajdasági magyarság csúcsintézményei, azok szolgálhatnák a tömbön kívül élõk ügyét is. Emellett szükségesnek tartjuk, hogy azok a magyar többségû települések, amelyek el vannak szigetelve ettõl a töbtõl, speciális helyi önkormányzatot kapjanak. Mindezért szükségesnek tartjuk a Magyar Kisebbségi Tanács létrehozását, amely az összes vajdasági magyar reprezentánsa és érdekeinek kifejezõje lenne a szerb hatalmi szervek elõtt, és a nemzetközi színtér felé is.

 

E javaslatok valószínûleg a hágai Jugoszlávia-értekezlet anyagából merítenek.

 

- Többször is hangsúlyoztuk, hogy nem ismerjük el az egyenrangú polgárok két kategóriába való sorolását, vagyis azt, hogy az úgynevezett államalkotó nemzet kisebbségben élõ polgárait más státusz illeti meg, mint azokat az állampolgárokat, akiknek az anyanemzete Jugoszlávián kívüli. Szerintünk az állampolgári egyenjogúság szempontjából azonos jogok illetik meg õket. A Miloševiæ elnökkel folytatott beszélgetésünk során az elnök úr ugyan megjegyezte, hogy - mint tudjuk - Szerbia nem írta alá a hágai dokumentumot, mi azonban azt válaszoltuk, hogy az új európai kisebbségvédelmi koncepciók teljes mértékben figyelembe veszik a hágai dokumentum megoldásait. Ilyen értelemben ha Szerbia vagy Jugoszlávia, vagy az a leendõ állam, amelyben a vajdasági magyarok élnek, csatlakozni akar Európához, akkor csakis ezeknek a megoldásoknak az elfogadása nyithatja meg elõtte a kapukat.

 

Tekintettel a szerbiai közhangulatra, a példátlan szerb nemzeti eufóriára, véleménye szerint milyen fogadtatásra talál majd a Magyar Autonómia Szervezete?

 

- Tudjuk azt, hogy pszichológiai hadviseléssel, a nacionalista indulatok felkorbácsolásával megpróbálják elbizonytalanítani a vajdasági magyarokat, eltávolítani õket a VMDK-tól és megakadályozni, hogy - most, amikor 70 vagy 100 év során egyszer a kontinens tekintete e térség felé fordul - azokat a megoldásokat képviseljék a vajdasági magyarok a nemzetközi fórumokon, amelyek az optimálisak ebben a pillanatban. Azt tapasztalom, hogy az efajta mesterkedések nem jártak eredménnyel, néhány kivételtõl eltekintve a vajdasági magyarok nem fordulnak el a VMDK-tól és nem is hajlandók lemondani valós érdekeikrõl a kampány hatására.

 

Mi a következõ lépés, mi történik a közeljövõben a tervezettel?

 

- Két síkon fogunk továbblépni. Miloševiæ elnökkel megállapodtunk abban, hogy munkacsoport jön létre a szerbiai hatalmi szervek és a VMDK képviselõibõl, amely elkezd dolgozni e javaslatok konkretizálásán, másrészt továbbra is az eddigi intenzitással minden alkalmat kihasználva jelen kell lennünk a nemzetközi politikai színtéren, nyomást gyakorolva az általunk jónak vélt megoldások érdekében.

 

A Jugoszlávia-értekezlet következõ szakaszában napirendre kerülnek-e a vajdasági magyarság kérdései?

 

- Olyan értesüléseink vannak, hogy a Jugoszlávia-értekezlet kisebbségi kérdésekkel foglalkozó bizottsága szívesen látná a VMDK képviselõinek bekapcsolását ebbe a munkába már a közeljövõben.

 

Miloševiæ elnök a múlt héten meglepetésszerûen fogadta a VMDK küldöttségét. Tudjuk, hogy a szerb elnök mindeddig elkerülte a kisebbségiekkel való tárgyalásokat. Azt jelenti-e ez, hogy változik a szerb vezetés kisebbségpolitikája?

 

Csak a gyakorlati lépések megtétele után tudnám ezt értékelni. Miloševiæ elnök ezen a beszélgetésen azt mondta, hogy nem a felforrósodott politikai légkör vezette abban, hogy fogadja küldöttségünket, hanem Ágoston András immár harmadik hozzá intézett levele. Szerintem az a lényeges, hogy ezzel a gesztusával megnyitotta a dialógust, elismerte, hogy a vajdasági magyarok helyzete megoldatlan, tehát szükségesnek tartja ezeknek a problémáknak a megfelelõ intézmények útján való megoldását. Tehát a politikai akarat kinyilvánítása volt ez, az eredményt pedig a gyakorlat mutatja majd meg.

 

Kovács István

 

[Magyar Hírlap, 1992. IV. 27., 1.; 3.]